دیتاماینینگ یار

داده کاوی با SPSS

آموزش جامع داده کاوی و یادگیری ماشینی با IBM SPSS modeler

داده کاوی با IBM SPSS modeler یکی از ترندهای روز حوزه هوش مصنوعی است که هر روز به تعداد علاقمندان به یادگیری آن افزوده می شود. داده کاوی به معنای کاوش معادن داده هاست. داده کاوی به شما کمک می کند تا رفتار کسب و کار خود در گذشته را به دقت بررسی کنید و بر اساس آن رفتار آینده را با ضریب دقت بالایی پیش بینی کنید !

داده کاوی یا دیتا ماینینگ به شما کمک می کند تصمیماتی صحیح و واقع بینانه در مورد کسب و کار خود اتخاذ کنید و استراتژی های مناسبی را بر اساس اهداف سازمانی طراحی کنید.

با توجه به اینکه اکثر کسب و کارهای امروزی مبتنی بر داده و هوش مصنوعی هستند، وجود یک فرد متخصص داده کاوی در این کسب و کارها بسیار ضروری است. فرقی نمی کند که کسب و کار شما در چه حوزه ای قرار دارد اگر کسب و کار شما با داده ها سر و کار دارد قطعا شما به داده کاوی برای پیشرفت نیاز خواهید داشت.

داده کاوی با IBM SPSS modeler یکی ازبرندهای روز حوزه هوش مصنوعی است که هر روز به تعداد علاقمندان به یادگیری آن افزوده می شود. داده کاوی به معنای کاوش معادن داده هاست. داده کاوی به شما کمک می کند تا رفتار کسب و کار خود در گذشته را به دقت بررسی کنید و بر اساس آن رفتار آینده را با ضریب دقت بالایی پیش بینی کنید !

داده کاوی یا دیتا ماینینگ به شما کمک می کند تصمیماتی صحیح و واقع بینانه در مورد کسب و کار خود اتخاذ کنید و استراتژی های مناسبی را بر اساس اهداف سازمانی طراحی کنید.

با توجه به اینکه اکثر کسب و کارهای امروزی مبتنی بر داده و هوش مصنوعی هستند، وجود یک فرد متخصص داده کاوی در این کسب و کارها بسیار ضروری است. فرقی نمی کند که کسب و کار شما در چه حوزه ای قرار دارد اگر کسب و کار شما با داده ها سر و کار دارد قطعا شما به داده کاوی برای پیشرفت نیاز خواهید داشت.

داده کاوی با IBM SPSS modeler

نرم افزار SPSS Modeler که توسط کمپانی IBM تولید شده یک نرم افزار کاربردی برای داده کاوی و تجزیه و تحلیل متن هاست که برای ایجاد مدل های پیش بینی کننده و انجام سایر امور مرتبط با تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار می گیرد. نام اولیه این نرم افزار کلمنتاین Clementine بود که بعده ها به SPSS Clementine معروف شد و در نهایت به IBM SPSS Modeler تغییر نام پیدا کرد.

IBM SPSS Modeler دارای رابط کاربری ساده و مناسبی است و به کاربر این امکان را می دهد که بدون داشتن دانش برنامه نویسی، الگوریتم های داده کاوی و آماری را در پژوهش های خود به کار گیرد.

 نرم افزار IBM SPSS Modeler یک نرم افزار کاربردی برای داده کاوی و تجزیه و تحلیل متن است که توسط شرکت آی بی ام توسعه یافته است. این نرم افزار برای ایجاد مدل های پیش بینی کننده و انجام سایر امور تجزیه و تحلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نرم افزار آی بی ام اس پی اس اس مدلر دارای رابط کاربری گرافیکی مناسبی است که به کاربران امکان می‌دهد بدون نیاز به برنامه نویسی، الگوریتم های داده کاوی و آماری را در پژوهش‌های خود به کارگیرند.

spss به طور کلی یک برنامه تحت ویندوز است که اطلاعات مختلف(مثلا اطلاعات یک آزمون ، اطلاعات یک پرسشنامه) را دریافت می کند، داده ها را تحلیل می کند و نمودار و جداول را برای آن ها رسم می کند.

در ضمن اس پی اس اس یا SPSS مخفف عبارت “Statistical Package for the Social Sciences” به معنی بسته ی آماری برای علوم اجتماعی  می باشد.

نسخه های اولیه نرم افزار spss  در فرترن ساخته شدند و برای پردازش دسته ای در پردازنده های مرکزی تدوین شدند ، برای مثال IBM و ICL … ، از جمله کارهایی معمولی که در این نرم افزار انجام می شود (که بسیار سودمند است)جمع آوری داده ها ، مدیریت داده ها ، مدیریت گزاشات ، مدیریت تمامی اطلاعات و نمودار ها و … همچنین خیلی کار های آماری دیگر در تحلیل آماری spss انجام می شود.

تفکیک فایل داده کاوی در SPSS

در نرم‌افزار SPSS، مجموعه داده (Dataset) به جدولی گفته می‌شود که شامل اسامی متغیرها و مقادیر آن‌ها است. معمولا یک مجموعه داده، جدولی است که سطرها نمایانگر مشاهدات (Cases) و ستون‌ها نیز متغیرها (Variables) را نشان می‌دهد. نوع متغیرها در نرم‌افزار SPSS یا به صورت کمی (Quantitative) است یا کیفی (Qualitative). البته متغیرهای کیفی به دو دسته اسمی (Nominal) و ترتیبی (Ordinal) طبقه‌بندی و متغیرهای کمی نیز با مقیاس (Scale) در SPSS شناخته می‌شوند.

اغلب از متغیرهای اسمی و ترتیبی برای تفکیک جامعه آماری و یا نمونه‌ها استفاده می‌شود. به این ترتیب ممکن است گاهی اوقات آن‌ها را متغیرهای طبقه‌ای (Categorical Variable) نیز بنامیم. بر همین اساس می‌توانیم تحلیل‌ها را برای دسته‌های خاصی از جامعه آماری به تفکیک انجام دهیم. برای تفکیک فایل داده در SPSS به بخش‌های جداگانه روش‌های مختلفی وجود دارد. در این نوشتار به بررسی سه روش عمده در این مورد می‌پردازیم. این روش‌ها در فهرست زیر معرفی شده‌اند.

مزایای داده کاوی (data mining) :

داده کاوی به شرکت های بازاریابی کمک می‌کند تا مدل‌هایی را بر اساس داده های تاریخی بسازند. و پیش‌بینی کنند چه کسی به فعالیت‌های بازاریابی جدید مانند نامه‌های مستقیم، کمپین بازاریابی آنلاین و غیره پاسخ خواهد داد. از طریق نتایج هدف بازاریابان رویکرد مناسبی در فروش محصولات سودآور برای مشتریان است.داده کاوی همانند بازاریابی برای شرکت‌های خرده فروشی مزایای زیادی به همراه دارد. از طریق تجزیه و تحلیل سبد بازار، یک فروشگاه می‌تواند یک ترتیب تولید مناسب داشته باشد. به گونه‌ای که مشتریان بتوانند خرید مکرر محصولات را همراه با تجربه‌ای دلپذیر تهیه کنند. علاوه بر این به شرکت‌های خرده‌فروشی کمک می‌کند تا تخفیف‌های خاصی را برای محصولات خاص ارائه دهند تا مشتریان بیشتری را به خود جلب کند.

داده کاوی به موسسات مالی اطلاعاتی در مورد اطلاعات وام و گزارشگری اعتبار می‌دهد. با ساخت یک مدل از داده های مشتری تاریخی، بانک و موسسه مالی می‌توانند وام‌های خوب و بد را تعیین کنند. علاوه بر این داده کاوی به بانک‌ها کمک می‌کند تا معاملات جعلی کارت اعتباری را برای محافظت از صاحب کارت اعتباری شناسایی کنند.

یکی دیگر از مزایای داده کاوی با استفاده از داده کاوی در داده‌های مهندسی عملیاتی است. تولیدکنندگان می‌توانند تجهیزات معیوب را شناسایی کرده و پارامترهای کنترل بهینه را تعیین کنند.

به عنوان مثال، تولیدکنندگان نیمه‌هادی این چالش را دارند که حتی شرایط محیط‌های تولید در کارخانه‌های مختلف تولید ویفر مشابه است. کیفیت ویفر کاملاً یکسان است و برخی به دلایل نامعلوم حتی دارای نقص هستند. داده کاوی برای تعیین دامنه پارامترهای کنترلی که منجر به تولید ویفر طلایی می‌شود مورد استفاده قرار گرفته است. سپس از آن پارامترهای کنترل بهینه برای تولید ویفر با کیفیت مطلوب استفاده می‌شود.

از دیگر مزایای داده کاوی در سیاست و اقتصاد این است که داده کاوی با حفر و تجزیه و تحلیل سوابق معاملات مالی به سازمان‌های دولتی کمک می‌کند تا الگوهایی را ایجاد کنند که بتوانند پولشویی یا فعالیت‌های جنایی را تشخیص دهند

معایب داده کاوی :

نگرانی در مورد حریم خصوصی، از معایب داده کاوی‌ست که اخیراً بسیار زیاد شده است، به خصوص هنگامی که اینترنت با شبکه های اجتماعی، تجارت الکترونیکی، انجمن‌ها، وبلاگ‌ها و غیره رونق می‌یابد. به دلیل مسائل مربوط به حریم خصوصی، مردم از اینکه اطلاعات شخصی آن‌ها جمع‌آوری شده و به روشی غیراخلاقی استفاده شود که به طور بالقوه باعث دردسرهای زیادی برای آن‌ها می‌شود می‌ترسند.

مشاغل برای درک روند رفتارهای خرید آن‌ها از بسیاری جهات اطلاعاتی در مورد مشتریان خود جمع می‌کنند. با این وجود مشاغل برای همیشه دوام ندارند، بعضی از روزها ممکن است توسط دیگران خریداری شوند یا از بین رفته باشند. در این زمان اطلاعات شخصی که آن‌ها دارند احتمالاً به اطلاعات دیگری فروخته می‌شود یا نشت می‌کند.

امنیت مسئله بزرگی است. مشاغل دارای اطلاعاتی در مورد کارمندان و مشتریان خود از جمله شماره تأمین اجتماعی، روز تولد، حقوق و دستمزد و غیره هستند. با این وجود چگونگی مراقبت صحیح از این اطلاعات هنوز جای سوال دارد. موارد زیادی وجود داشته است که هکرها با داشتن اطلاعات شخصی و مالی بسیار زیاد، کارت اعتباری سرقت شده و سرقت هویت به یک معضل بزرگ دسترسی پیدا کرده و داده‌های کلیدی مشتریان شرکت بزرگ مانند شرکت اعتبار فورد موتور ، سونی را دزدیده‌اند.

اطلاعات جمع آوری شده از طریق داده کاوی در نظر گرفته شده برای اهداف اخلاقی می‌تواند مورد سوءاستفاده قرار گیرد که از معایب داده کاوی به شمار می‌رود. ممکن است افراد غیراخلاقی یا مشاغل از این اطلاعات برای بهره‌مندی از افراد آسیب پذیر یا تبعیض علیه گروهی استفاده کنند. علاوه بر این روش داده کاوی کاملاً دقیق نیست. بنابراین، اگر از اطلاعات نادرست برای تصمیم‌گیری استفاده شود پیامدهای جدی ایجاد می‌کند.

 

اگر قصد انجام پروژه spss دارید کافیست که پروژه خود را به سایت ما ارائه دهید تا برای شما همه چیز مشخص شود مانند:

ارتباط و مشاوره با شما ۰۹۳۶۷۹۳۸۰۱۸ در واتس اپ

error: با عرض پوزش؛ لطفا از مطالعه مطالب لذت ببرید.